Rośliny i zioła w leczeniu dzieci: Rośliny przeciwzapalne

Rumianek pospolity i rumianek rzymski to dwie rośliny, które mają działanie przeciwzapalne i mogą być stosowane u dzieci. Zobaczcie, kiedy warto je stosować i jak je podawać?

Rumianek pospolity i rumianek rzymski to dwie rośliny, które mają działanie przeciwzapalne i mogą być stosowane u dzieci. Zobaczcie, kiedy warto je stosować i jak je podawać?

Rumianek pospolity/Rumianek leczniczy

Rumianek to roślina, która wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwskurczowe, przeciwbakteryjne i przeciwalergicznym. Choć trzeba pamiętać, że można być też uczulonym na rumianek.

Kiedy stosować rumianek?

  • Problemy trawienne: Napar z rumianku podaje się już noworodkom, ponieważ korzystnie wpływa na przewód pokarmowy, ułatwia trawienie, znosi wzdęcia, kolki jelitowe i bóle brzucha. Starszym dzieciom napar z rumianku podaje się przy zaburzeniach trawiennych, a także w nieżycie żołądka na tle nerwicowym, który często towarzyszy dzieciom źle znoszącym przedszkole.
  • Ząbkowanie/Pleśniawki: Rumianek jest również niezastąpiony przy ząbkowaniu. Działa kojąco, uspokajająco i ułatwia zasypianie. Wskazane jest podawanie herbatki rumiankowej często, lecz w małych ilościach, aby przedłużyć działanie zioła na opuchnięte dziąsła. Starsze dzieci mogą plukać gardło naparem z rumianku przy stanach zapalnych, a także przy pleśniawkach i nadżerkach.
  • Problemy ze skórą: Rumianek często używany jest do kąpieli, płukania, okładów i przemywania skóry zarówno zdrowej, jak i chorej. Kąpiele w rumianku można stosować przy krzywicy, skazie białkowej, świądzie skóry, pokrzywce itp. Świeży napar z rumianku używa się również do przemywania oczu.
  • Kaszel/Sapka: U małych dzieci można stosować również inhalacje z rumianku. Gdy niemowlę ma kaszel lub sapkę warto rozwiesić w jego pobliżu pieluchę namoczoną w gorącym, parującym naparze z rumianku, aby dziecko wdychało jego lotne substancje. Można również postawić obok łóżeczka naczynie z parującym naparem z rumianku. Trzeba wówczas zachować szczególną ostrożność!

Jak podawać rumianek?

1 łyżkę rumianku (lub rumianek ekspresowy) zalać szklanką wrzącej wody i zaparzyć pod przykryciem 15 min. Następnie przecedzić. Dziecku podaje się kilka razy dziennie ciepły napar rozcieńczony do koloru jasnożółtego. Podobnie przygotowuje się napar do okładów, płukania i przemywania oczu. Do kąpieli sporządza się napar z 30-50 g rumianku na wanienkę wody.

Rumian szlachetny/Rumian rzymski/Rumianek rzymski

Rumian szlachetny w odróżnieniu od rumianku pospolitego zawiera więcej związków działających rozkurczowo dlatego częściej stosowany jest jako środek rozkurczowy i pobudzający trawienie, niż przeciwzapalny. Niemniej jednak wykazuje również działanie przeciwzapalne, dlatego stosuje się go do przemywania podrażnionej i odparzonej skóry niemowląt. Używany jest również do przemywania oczu w zapaleniu spojówek.

Jak podawać rumian szlachetny?

Napar z rumianu przyrządza się z 1-2 łyżek kwiatów na 2 szklanki wrzącej wody i zaparza się 15 min. Napar pije się ciepły kilka razy dziennie w małych porcjach po jedzeniu lub stosuje się zewnętrznie. Rumian można również podawać w formie sproszkowanej jako dodatek do pokarmu, np. zmieszany z kaszką.


Artykuł przygotowany na podstawie informacji z książki W. Olechnowicz-Stępień, E. Lamer-Zarawska “Rośliny lecznicze stosowane u dzieci”. fot. flickr/swusch

3 Comments

Add Yours
  1. 2
    ivika

    Niestety u nas zioła nie poradziły sobie z niedawną infekcją u synka i żeby nie wdało się zapalenie oskrzeli, to podawałam mu syrop przeciwzapalny fosidal. Na szczęście zadziałał skutecznie i infekcja nie zeszła na dolne drogi oddechowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *