Pierniczki bez jajek i mleka. Dla alergika

Pierwsze wyszły bez smaku, kolejne za twarde, a za trzecim razem się udały 🙂 Trochę się natrudziłyśmy, zanim znalazłyśmy nasz idealny przepis na pierniczki, ale już jest! Mam nadzieję, że posłuży nie tylko nam i kolorowe pierniczki zasmakują również innym małym alergikom.

Pierniczki bez jajek i mleka – przepis dla alergików

Składniki:

  • 2 szklanki mąki (ok. 320g)
  • 1/2 szklanki cukru (100 g)
  • 2 płaskie łyżeczki sody
  • 50 g margaryny roślinnej
    W tym przepisie użyłam margaryny „KASIA bez laktozy”
  • 50 g masła klarowanego
    Masło klarowane pozbawione jest uczulających białek, dlatego często mogą je stosować osoby uczulone na białko mleka krowiego. Jeżeli jednak boisz się podawać masło klarowane swojemu dziecku, możesz zamiast niego dodać kolejne 50 g margaryny roślinnej.
  • 2 łyżki miodu
    Jeżeli Twój maluch ma alergię na miód, możesz go zastąpić słodkim syropem, np. syropem klonowym albo syrop z agawy
  • 80 ml mleka roślinnego
    Do naszych pierniczków dodałam mleko owsiane, ale możesz wykorzystać każde inne, które masz akurat pod ręką np. sojowe lub ryżowe. Zamiast mleka może być również woda, ale wówczas pierniczki wyjdą troszkę twardsze.
  • 1 łyżeczka przyprawy do piernika
    Możesz skorzystać z gotowej mieszanki lub stworzyć ją sama z przypraw, które dozwolone są w diecie Twojego dziecka. Jeżeli boisz się mieszać przypraw, wystarczy sam cynamon.

Wykonanie:

  1. Zmieszaj ze sobą wszystkie suche składniki, tzn. mąkę, cukier, sodę i przyprawy.
  2. Następnie dodaj mleko, miód, margarynę i masło (możesz je wcześniej rozpuścić, wówczas łatwiej będzie wyrobić ciasto, ale nie jest to konieczne).
  3. Ugniataj całość rękoma tak długo, aż powstanie gładkie ciasto, które nie będzie się kleić do rąk. Uformuj kulkę, zawiń w folię spożywczą i włóż na ok. 1 godzinę do lodówki (jeżeli zależy Ci na czasie, możesz włożyć ciasto na 20 minut do zamrażarki).
  4. Rozwałkuj ciasto i wytnij w nim kształty pierniczków. Przełóż je na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, a następnie wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 st. C z funkcją termoobiegu na ok. 8 – 10 minut.
  5. Po wystygnięciu udekoruj pierniczki lukrem, kolorową posypką lub po prostu cukrem pudrem. Smacznego 🙂

Wskazówka:
Jeżeli chcesz, żeby pierniczki miały ciemniejszy kolor, dodaj do suchych składników niewielką ilość kakao (płaską łyżeczkę). Jeżeli natomiast chcesz nadać im wyjątkowego aromatu, dodaj do ciasta odrobinę otartej skórki z pomarańczy.

Jeżeli upieczesz pierniczki z tego przepisu, będzie mi miło, jeżeli napisz mi o tym w komentarzu. Możesz wysłać również zdjęciem Twojej potrawy lub oznaczyć mnie na FB @mamaalergika.blog lub na IG @mama_alergika_blog. Pamiętaj, że pierniczkami można zajadać się przez cały rok, nie tylko od święta. Do dzieła! 🙂

11 Comments

Add Yours
  1. 1
    Beti

    Jak długo można przechowywać te pierniczki? Chciałabym zrobić je wcześniej, bo przed samymi Świętami nie będę miała już czasu…

  2. 5
    Paulina

    Przepis na pierniki znalazłam w dniu Wigilii. Totalnie bez żadnego wcześniejszego przygotowania wykonałam ciasto na pierniczki. Ciasto było bardzo kleiste i nie można było z niego uformować kuli. W zwiazku z tym, bezpośrednio w misce poszło do zamrażarki. Pierniczki wyszły bardzo smaczne i puszyste. Minęła dopiero doba więc ciężko stwierdzić jak się będą dalej zachowywać.

    • 9
      Justyna (Mama Alergika)

      Następnym razem policzę 🙂 Zależy jak grubo rozwałkujesz ciasto. Dla mojej dwójki starcza na kilka dni 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *