4 rośliny, które pomogą Ci wzmocnić organizm podczas przeziębienia. Jest moc!

Czy wiesz o tym, że istnieją rośliny, które pomagają wzmocnić organizm podczas przeziębienia. To naturalne bomby witaminowe. Największą ich zaletą jest to, że można z nich przyrządzić pyszne soki i syropy, które dzieci będą chętnie zajadać. To takie połączenie przyjemnego z pożytecznym, a w dodatku wychodzi na zdrowie! Czego chcieć więcej. 

Przy każdym przeziębieniu ważne jest, aby wzmacniać organizm i zażywać dużo witamin. Dobrze jest wówczas pić soki i herbatki z roślin, które odznaczają się dużą zawartością witamin, głównie witaminy C. Jedną z roślin, która zawiera sporą dawkę tej witaminy jest czarna porzeczka. Musisz wiedzieć, że jest to jedna z najbogatszych w ten związek roślin w Europie! Warto więc zadbać o to, by mieć ją w swojej ziołowej apteczce.

„Przetwory z owoców czarnej porzeczki (soki, przeciery, galaretki przygotowywane na surowo lub pasteryzowane) znane są i cenione jako środki wzmacniające oraz zwiększające odporność organizmu.”

Właściwości lecznicze mają zarówno liście (działają moczopędne i przeciwzapalne), jak i owoce czarnej porzeczki. Te ostatnie oprócz witaminy C zawierają również  prowitaminę A, potas, żelazo oraz witaminy B1, B2, E, K, PP i P. Z suszonych owoców przyrzadza się napar, który można wykorzystać jako lek witaminowy. Wystarczy zalać 1 łyżkę suszonych owoców szklanką wrzątku i pić nawet kilka razy dziennie. Pyszne i zdrowe! My uwielbiamy konfiturę z czarnej porzeczki, którą dodajemy m.in do płatków jaglanych. Przepis na pyszne i zdrowe śniadanie znajdziesz w tym artykule „Płatki jaglane z owocami. Nasze ulubione zdrowe śniadanie”. Może Twojemu maluchowi takie śniadanie również przypadnie do gustu.

Na niedobory witaminy C

Kolejną bombą witaminową są owoce dzikiej róży. Zawierają one witaminę B1, B2, B12, E, P, PP, prowitaminę A, a także sporą dawkę żelaza. To jednak nic w porównaniu z tym, ile witaminy C zawiera ta roślina. Posłuchaj.

„Owoc róży przewyższa zawartością witaminy C wszystkie inne rośliny jadalne naszego klimatu. Już 1-3 owoce róży mogą pokryć zapotrzebowanie dzienne dorosłego człowieka na witaminę C.”

Wystarczy zjeść tylko 3 owoce, by uzupełnić dzienną porcję  witaminy C. Super! Ze względu na taki skład dzika róża ma działanie wzmacniające. Odwary z róży podawane na początku przeziębienia lub grypy łagodzą przebieg choroby i skracają czas jej trwania. Przygotowanie takiego odwaru to nich trudnego. Wystarczy łyżkę stołową rozdrobnionych, suchych owoców zalać szklanką letniej wody i gotować przez 1-3 minuty nie dopuszczając do wrzenia. Gotowy odwar można osłodzić miodem lub syropem owocowym. I gotowe! Z dzikiej róży przyrządza się również syropy i konfitury. Możesz też kupić gotowe preparaty z dziką różą, m.in. Rosavit lub herbatę Herbapolu z dziką różą.

Dżem żurawinowy – pyszny i zdrowy!

Jeśli lubisz żurawinę, to zapewne ucieszysz się, bo ona również pomaga wzmocnić organizm. Żurawina bogata jest w witaminę C, B1, B2 PP, P, prowitaminę A oraz składniki mineralne, takiej jak: miedź, żelazo, mangan, wapń, cynk itp. Żurawinę stosuje się głównie w przeziębieniach. Można z niej przygotować orzeźwiający i gaszący pragnienie napój lub dżem żurawinowy. Potrzebny jest do tego 1 kg żurawiny i 1/2 kg cukru. Owoce należy umyć i przebrać. Następnie 1/3 mniej wyrośniętych owoców przetrzeć przez sito, dodać cukier, zagotować i na koniec wsypać pozostałe owoce. To pyszny i zdrowy dodatek do kanapek i deserów.

A może kisiel z rokitnika?

Kolejną rośliną, która zawiera dużo witamin, jest rokitnik zwyczajny. Główną zaletą rokitnika jest to, że zawiera witaminę C, która nie ulega rozkładowi nawet podczas gotowania. Dzieje się tak, ponieważ występuje jednocześnie z witaminą P, która ją stabilizuje. Próbowałaś kiedyś rokitnika? Jeżeli nie,to posłuchaj, jak wygląda i smakuje.

„Owoce -soczyste, pestkowce, prawie kuliste (wielkości nasion grochu), barwy pomarańczowej lub złocistożółtej.[…] Charakteryzują się kwaskowatym smakiem i subtelnym ananasowym zapachem.”

Brzmi zachęcająco, prawda? Ja nigdy nie jadłam rokitnika, ale gdy tylko będę miała okazję na pewno spróbuję. Owoce rokitnika zawierają kwas linolowy i linolenowy – źródło witaminy F, a także wiele składników mineralnych, m.in. żelazo, mangan, bor, krzem, magnez itp. Doskonale nadają się na wszelkiego rodzaju przetwory, które zachowują wartość witaminową. Z rokitnika można przygotować soki, przeciery, a nawet kisiel, czy galaretkę. Przeciery i soki idealnie nadają się do witaminizowania i aromatyzowania przetworów z innych owoców.

Ciekawa jestem, czy znasz te rośliny? A może wiesz o innych owocowych bombach witaminowych? Będzie mi miło, jeśli podzielisz się ze mną tą wiedzą w komentarzu.

Jeśli spodobał Ci się ten wpis – okazał się dla Ciebie przydany i ciekawy, będzie mi baaaardzo miło, jeśli dołączysz do mnie! Polub moją stronę na Facebooku i profil na Instagramie. Dziękuję Ci również za polubienie i udostępnienie tego wpisu dalej!

Artykuł przygotowany na podstawie informacji z książki W. Olechnowicz-Stępień, E. Lamer-Zarawska „Rośliny lecznicze stosowane u dzieci”.Wszystkie cytaty pochodzą z tej książki.  Zdjęcie w nagłówku: flickr/Takver.

2 Comments

Add Yours

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *