Dla alergika: Pulpety z ryżem w sosie pomidorowo-koperkowym. BEZ JAJEK!

Aromatyczne i pyszne…takie są nasze pulpety bez jajek. Natalia wcina je razem z nami i bardzo je lubi. Jak je zrobić? Bardzo prosto! Czytaj dalej…

Niektórzy dziwią się, jak można zrobić pulpety bez jajek. Dla mnie to żaden problem. Zamiast jajka dodaję…nic. W moich pulpetach po prostu nie ma jajka i tyle. Wiem, że jajko można zastąpić siemieniem lnianym, które pomaga skleić mięso, ale mojej pulpety i bez tego sklejają się i trzymają się świetnie. Pewnie to zasługa ryżu i bułki tartej. Ale do rzeczy. Oto przepis na pulpety z ryżem w pysznym sosie pomidorowo-koperkowym.

Pulpety z ryżem w sosie pomidorowo-koperkowym. BEZ JAJEK!

Składniki:
Pulpety:

  • ok. 500 g zmielonej łopatki wieprzowej
  • 3-4 czubate łyżki ugotowanego ryżu
  • 2 łyżki bułki tartej – osoby uczulone na mleko, powinny zwrócić uwagę na skład bułki tartej, czy nie ma tam np. serwatki z mleka.
  • 1 cebula
  • 3-4 łyżki mąki pszennej – do obtoczenia pulpetów przed smażeniem
  • przyprawy: sól, pieprz, ekologiczna vegeta lub inna przyprawa typu warzywko

Sos pomidorowo-koperkowy:

  • 1 pomidor
  • ok. 3/4 butelki soku pomidorowego (małej)– ja używam soku Pudliszki, który zawiera w składzie 99% świeżych pomidorów. Większość soków tworzona jest na bazie zagęszczonego soku pomidorowego, czyli nie wiadomo czego. Zwróćcie na to uwagę. Jeżeli macie domowy sok pomidorowy, jest jak najbardziej wskazany.
  • koperek
  • olej do smażenia
  • przyprawy: sól, pieprz.

Wykonanie:

  1. Mięso mielę i mieszam razem z ryżem, bułką tartą i podsmażoną wcześniej cebulką (pokrojoną w kostkę). Doprawiam do smaku solą, pieprzem i ekologiczną vegetą (niebawem napiszę więcej na temat vegety, którą używamy).
  2. Formuję pulpety i obtaczam je z każdej strony w mące. Smażę je przez chwilę na rozgrzanym oleju (dosłownie po minutce z każdej strony)  i przekładam do garnka z gotująca się (osoloną) wodą, ale nie wrzącą, żeby pulpety się nie rozpadły. Woda powinna zakrywać pulpety. Zmniejszam ogień i pulpety gotują się powoli ok. 20-30 minut. Jeżeli unikasz smażonych potraw, możesz pominąć etap smażenia i od razu wrzucić pulpety do wody bez obtaczania ich w mące.
  3. Sos: Na dużej głębokiej patelni lub w garnku podsmażam połowę pokrojonej w kostkę cebuli. Po chwili dodaję pokrojonego w kostkę pomidora. Następnie dolewam trochę wody z pulpetów i wszystko razem chwilę się gotuję.
  4. Przekładam na patelnie pulpety i dolewam 3/4  butelki soku pomidorowego. Wszystko razem gotuję dopóki sos nie zgęstnieje. Co jakiś czas przewracam pulpety, aby „obkleiły” się sosem z każdej strony.
  5. Na koniec dodaję posiekany koper i doprawiam sos do smaku. Smacznego 🙂

Propozycja podania: Pulpety można podać z ulubioną kaszą lub z ziemniakami. My polecamy kaszę bulgur, która jest bardzo delikatna w smaku. Do tego ulubione warzywa, surówka lub ogórek kiszony.

Jeśli spodobał Ci się ten wpis – okazał się dla Ciebie przydany i ciekawy, będzie mi bardzo miło, jeśli dołączysz do mnie! Polub moją stronę na Facebooku i profil na Instagramie. Dziękuję Ci również za polubienie i udostępnienie tego wpisu dalej!


8 Comments

Add Yours
  1. 7
    Dota

    Czy u dziecka uczulonego na jajka można używać bułki tartej? I w ogóle czy może jeść bułkę? Przyznam, że do tej pory byłam przekonana, że mogę podawać tylko chleb i bułki nie podawałam. Jednak przez nieuwagę użyłam właśnie bułki tartej do panierowania kotlecików i szukam teraz informacji, czy mogę je podać dziecku…

    • 8
      Justyna (Mama Alergika)

      Hej, Sprawdź po prostu w składzie na opakowaniu, zazwyczaj nie ma tam jajka. Bułki zazwyczaj nie mają w składzie jajka, więc bułka tarta też nie powinna jej mieć. Ja po prostu zapytałam w piekarni, czy w bułce nie ma jajek. Jeżeli już miałabyś na coś uważać, to na rogale, bo tam jajko w składzie się zdarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *