Top produkty: Mydło z Aleppo. Nasze mydło do zadań specjalnych! Najlepsze na AZS!

Nawilża, łagodzi zaczerwienienia i swędzenie. Jest idealne do walki z wszelkim problemami skórnymi. U nas pomaga w walce z atopowym zapaleniem skóry. Mowa oczywiście o jednym z najczystszych i najlepszych mydeł na świecie. Mydle naturalnym, powstałym wyłącznie ze składników roślinnych. Mydle Aleppo.

Ma charakterystyczny zapach. Nie potrafię porównać go do niczego innego. Na pewno nie jest to zapach przypominający inne mydła. Nie ma w nim żadnych sztucznych aromatów. Nie spodziewajcie się więc fiołków ani zapachu róży. To zapach roślinny… ziołowy, który świadczy o jego naturalnym pochodzeniu.

Jedyne takie mydło na świecie! Skąd pochodzi?

Mydło Aleppo to jedno z najsłynniejszych mydeł na świecie. Wytwarzane jest w południowo-wschodniej Syrii, w mieście Aleppo i stąd właśnie jego nazwa. Można je również spotkać pod nazwami: Savon d’Alep, Mydło Laurowe, Mydło Alep, Szare Mydło Syryjskie czy Mydło Ghar. Uchodzi ono za „matkę wszystkich mydeł”, ponieważ wytwarzane jest zgonie z tradycyjną recepturą, która ma już ponad 4 tysiące lat! Produkuje się je w wyjątkowy sposób.

Zapomnijcie o wielkich fabrykach i maszynach. Sezon produkcyjny zaczyna się tuż po pierwszych zbiorach oliwek. Wtedy to olej z oliwek mieszany jest z ługiem sodowym pozyskiwanym z soli morskiej. Kiedy oba składniki się połączą, dodawany jest olej laurowy, który ma właściwości antyseptyczne (ściągające i wysuszające). Powstałą masę suszy się na arkuszach papieru woskowego, a następnie tnie na mniejsze kawałki i układa w specjalnych kolumnach, aby ponownie wyschły.

Ostatnia, najważniejsza faza, to leżakowanie. Mydło leżakuje w specjalnie do tego wyznaczonym miejscu przez okres od 9 miesięcy do 4 lat! Ten czas potrzebny jest, aby stwardniało i nabrało swoich wyjątkowych właściwości.

Najlepsze mydło, najlepsze składniki

Do produkcji mydła używa się tylko 4 składników – oleju z oliwek, oleju laurowego, ługu sodowego pozyskiwanego z soli morskiej oraz wody. Nie ma tu żadnych substancji chemicznych, sztucznych barwników, aromatów, czy konserwantów. Niektóre egzemplarze wzbogacone są o dodatkowe składniki – glinkę naturalną, olej z czarnuszki lub olej arganowy – które dodają mydłu wyjątkowych właściwości.

Najważniejsze składniki mydła Aleppo to olej z oliwek i olej laurowy. Olej z oliwek ma właściwości nawilżające i jest doskonałym źródłem witaminy E. Dzięki niemu skóra staje się jędrna i gładka. Olej laurowy z kolei ma właściwości lecznicze. Działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo, bakteriobójczo i antyseptycznie. Czasami można nawet przeczytać, że olej ten jest antybiotykiem na choroby skórne. Czy to prawda?

– Stwierdzenie, że jest antybiotykiem jest zbyt ogólnikowe, niemniej faktycznie olej laurowy, który jest jednym ze składników mydła z Aleppo, wykazuje właściwości bakteriobójcze i antyseptyczne – wyjaśnia Hubert Godziątkowski z BestMedicalBrands. – Mydło z Aleppo ma ciekawą charakterystykę i jest przydatne, szczególnie w pielęgnacji dermatoz, które zwiększają prawdopodobieństwo zakażeń bakteryjnych na skórze i których podstawową w leczeniu jest nawilżanie i natłuszczania skóry.

Mydło Aleppo na atopowe zapalenie skóry

Przykładem takiej dermatozy (choroby skóry) jest atopowe zapalenie skóry (AZS), z którym boryka się Natalia. Charakterystyczne objawy AZS to świąd, zaczerwienienie i suchość skóry. Skóra atopowa jest również podatna na różnego rodzaju zakażenia.

– W atopowym zapaleniu skóry często dochodzi do zakażeń bakteryjnych najczęściej bakterią gronkowca złocistego. Podstawą pielęgnacji skóry atopowej jest właśnie natłuszczanie oraz poprawa kondycji skóry poprzez zmniejszenie zjawiska TEWL (międzykomórkowej utraty wody) – tłumaczy Huber Godziątkowski.Mydło z Aleppo jest jednym z dwóch produktów naturalnych (drugi to sól z Morza Martwego), który ze względu na swój skład jednocześnie wykazuje właściwości antyseptyczne oraz właściwości natłuszczające i nawilżające. Jest to o tyle istotne, że w przypadkach, gdy dochodzi do zakażenia bakteryjnego skóry, zazwyczaj stosowane są  farmaceutyki wyłącznie wysuszają skórę. Jest to sprzeczne z ideą pielęgnacji poprzez nawilżanie i poprawę funkcjonowania płaszcza hydrolipidowego skóry.

Wyjątkowe właściwości mydło Aleppo zawdzięcza swoim dwóm głównym składnikom – olejowi z oliwek oraz olejowi laurowemu. Ilość oleju laurowego jest zmienna i może wynosić od 5% do nawet 80%. Jednak nie oznacza to, że im większa zawartość oleju laurowego, tym mydło jest lepsze.

– Mitem jest, że im wyższe stężenie oleju laurowego, tym mydło jest lepsze. Im większe stężenie tego oleju, tym wyższa jest cena mydła – wyjaśnia Godziątkowski. -W wyborze odpowiedniego mydła z Aleppo powinniśmy kierować się natężeniem zmian skórnych, głównym celem kuracji oraz tym jakie były wcześniejsze doświadczenia z produktami w 100% naturalnymi.

Trzeba więc zastanowić się, czego oczekujemy od mydła. Czy szukamy produktu naturalnego, który ma tylko nawilżać skórę, czy może potrzebujemy kosmetyku o właściwościach leczniczych, który poradzi sobie np. z trądzikiem. Wtedy można wybrać najlepsze mydło dostosowane do swoich potrzeb.

Jak dobrać mydło Aleppo do swojej skóry?

Mydło Aleppo może stosować każdy. Nadaje się nawet dla niemowlaków, wówczas najlepiej wybrać mydło w 100% oliwkowe.

– Mydła 100% pure olive mogą być stosowane w codziennej pielęgnacji skóry zdrowej, np. do mycia lub do golenia – mówi Hubert Godziątkowski. – Natomiast mydła zaczynające się od stężenia 40% wzwyż stosuje się już tylko w przypadku np. rozległych zakażeń bakteryjnych i trudno gojących się ran. Takie kuracje mydłem z Aleppo o wysokim stężeniu stosuje się krótko, maksymalnie do kilku dni.

Generalna zasada jest taka, że im większe stężenie oleju laurowego, tym “mocniejsze” właściwości lecznicze i słabsze właściwości natłuszczające. Zaczynając swoją przygodę z mydłem Aleppo najlepiej zacząć od mydła o niskim stężeni oleju laurowego i stopniowo je zwiększać, aż dojdziemy do wartości, która nas satysfakcjonuje.

-Stopniowe zwiększanie oleju laurowego jest ważne w przypadkach, gdy z założenia oczekujemy silnych właściwości antybakteryjnych, a nasza przygoda z produktami naturalnymi dopiero się zaczyna – tłumaczy Hubert Godziątkowski. – Skóra przyzwyczajona do produktów syntetycznych, pełnych chemii, może źle zareagować na dużą dawkę oleju laurowego. Stąd zasada o stopniowym zwiększaniu zawartości oleju laurowego, aby “przyzwyczaić skórę”, aż do momentu rozpoczęcia stosowania mydła o stężeniu dla nas odpowiednim.

My zaczynałyśmy naszą przygodę z mydłem Aleppo od mydła o stężeniu 5%, a następnie przez pewien czas stosowałyśmy mydło o zawartości 12% oleju laurowego. Teraz stosujemy mydło 20% i to jest dla nas odpowiednie. Używamy je do codziennych kąpieli, a czasami nawet w ciągu dnia. Przemywam nim szczególnie te miejsca, w których widzę zaczerwienienia i które swędzą.

Jakie stężenie wybrać? Rodzaje mydła Aleppo

Wszystkie wymienione poniżej mydła można stosować do mycia twarzy, jak i reszty ciała, a nawet włosów. Bardzo delikatnie się pienią.

 • Mydło z Aleppo, 100% oleju z oliwek – mydło to zawiera w swoim składzie wyłącznie olej z oliwek. Ma więc działanie mocno nawilżające. Można je używać do codziennej pielęgnacji skóry zdrowej, np. do mycia lub do golenia. Nadaje się również dla niemowlaków.
 • Mydło z Aleppo, stężenie 5% – mydło to zawiera 5% oleju laurowego. Ma silne właściwości nawilżające i delikatne cechy lecznicze. Polecane jest dla osób, które mają niewielkie problemy ze skórą. Można je stosować codziennie.
 • Mydło z Aleppo, stężenie 12% -mydło to zawiera 12% oleju laurowego. Ma silniejsze działanie lecznicze. Polecane jest dla osób z problematyczną skórą, np. z trądzikiem. Można je stosować codziennie.
 • Mydło z Aleppo, stężenie 20% – mydło to zawiera 20% oleju laurowego. Mydło o takiej zawartości oleju laurowego ma silne właściwości lecznicze, lecz nadal można je stosować do codziennej pielęgnacji skóry. Pomaga redukować świąd i rumień zapalny.
 • Mydła z Aleppo, stężenie 40 % i więcej – mydła te mają silne właściwości lecznicze. Nie stosuje się ich codziennie, tylko w okresie prowadzenia kuracji leczniczej.
 • Mydła z Aleppo, stężenie powyżej 70% – mydeł o tak wysokim stężeniu oleju laurowego nie stosuje się na skórę, ponieważ mają bardzo sile właściwości wysuszające. Wykorzystuje się je np. do prania ręcznego.

Gdzie kupić oryginalne mydło z Aleppo? Na co uważać?

Oryginalne mydło z Aleppo to jedno z najlepszych mydeł na świecie. Oczywiście zdarzają się też podróbki i trzeba bardzo uważać, żeby nie trafić na produkt, który tylko przypomina mydło Aleppo, ale w rzeczywistości nim nie jest. Jak nie dać się oszukać?

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na skład mydła. Jeżeli zawiera tylko 4 składniki: olej z oliwek, olej laurowy, ług (pozyskiwany z wody morskiej) oraz wodę, to najprawdopodobniej jest to oryginalne mydło Aleppo. Jeżeli sprzedawca nie podje składu lub skład jest zmieniony, to możecie mieć wątpliwości. Ale to jeszcze nie wszystko.

– W 2013 roku zmieniły się przepisy INCI* i obecnie wymaga się od producentów produktów naturalnych, aby pokazywali na etykiecie nie tylko produkty składowe użyte w produkcji mydła, ale także wszelkie produkty uboczne, które wytwarzają się w procesie produkcji – mówi Hubert Godziątkowski z BestMedicalBrands. – Jak się okazuje w procesie zmydlania, wydziela się w małych ilościach gliceryna pochodzenia roślinnego. Dlatego w najlepszych mydłach z Aleppo na rynku, w składzie również znajdzie się piąty składnik – gliceryna.

Na etykiecie oryginalnych mydeł może pojawić się więc piąty składnik i nie jest to nic złego. Jednak czy sprzedawcy przestrzegają tych przepisów?

– Gdy na etykiecie mydła z Aleppo nie znajdziemy piątego składnika, gliceryny, może to być efekt jednej z trzech możliwości – tłumaczy Godziątkowski. – Albo producent nie działa zgodnie z obowiązującymi przepisami INCI, albo rzekome mydło z Aleppo nie jest jednak wytwarzane według starożytnej oryginalnej receptury i jest po prostu podróbką. Może być też taka sytuacja, choć mało prawdopodobna, że akurat ten produkt został wyprodukowany jeszcze przed 2013 r.

Szukając oryginalnego mydła, trzeba również zwrócić uwagę na jego wygląd. Jednym z etapów produkcji mydła według oryginalnej receptury, jest jego leżakowanie. W tej fazie mydło odparowuje i nabiera bardziej brunatnego kolorytu, natomiast w przekroju jest intensywnie zielone. Jeżeli mydło z Aleppo jest z wierzchu bardziej zielonkawe aniżeli brunatne/brązowe, może to oznaczać, że albo nie jest tradycyjnym mydłem z Aleppo lub jest mydłem niedojrzałym i niezdatnym do stosowania.

Ja mam swój zaufany sklep, w którym kupuje mydło Aleppo. Można w nim dostać zarówno tradycyjne mydło laurowe, jak i to wzbogacone np. o olej z czarnuszki. Wiem, że produkty, które można tam kupić, są sprawdzone i przetestowane przez samego sprzedawcę, którego synek również choruje na atopowe zapalenie skóry. Jeżeli więc, chcecie wypróbować oryginalne mydło Aleppo, to zajrzyjcie tutaj.

U nas mydło Aleppo bardzo pomaga w pielęgnacji skóry atopowej, ale musicie pamiętać, że jest to KOSMETYK o właściwościach leczniczych, nie lek. Bardzo pomaga, ale czasami bez leków się nie obędzie. Wiem, że mnóstwo mam oczekuje od balsamów i kremów do pielęgnacji skóry atopowej bardzo wiele. Często dziwią się, że smarując takimi kosmetykami zmiany na skórze, zmiany te nie znikają. Dzieje się tak, ponieważ są to tylko produkty pielęgnacyjne, które najbardziej pomagają w momencie, gdy skóra jest dobrze przeleczona. Pomagają one po prostu, jak najdłużej utrzymać skórę w dobrej kondycji.

Ciekawa jestem, kto z Was stosował mydło Aleppo? Jakie są Wasze opinie i wrażenia? A może znacie jakiś inne naturalne kosmetyki, które warto wypróbować? Koniecznie podzielcie się swoimi przemyśleniami w komentarzu.

Jeśli spodobał Ci się ten wpis – okazał się dla Ciebie przydany i ciekawy, będzie mi bardzo miło, jeśli dołączysz do mnie! Polub moją stronę na Facebooku i profil na Instagramie. Dziękuję Ci również za polubienie i udostępnienie tego wpisu dalej!

Jeśli spodobał Ci się ten wpis – okazał się dla Ciebie przydany i ciekawy, będzie mi bardzo miło, jeśli dołączysz do mnie! Polub moją stronę na Facebooku i profil na Instagramie. Dziękuję Ci również za polubienie i udostępnienie tego wpisu dalej!


*INCI- międzynarodowe nazewnictwo składników kosmetyków

2 Comments

Add Yours
 1. 1
  tarapatka

  Ciekawy wpis i bardzo przydatny, bo już od jakiegoś czasu zastanawiam się nad jego kupnem dla synka, który ma niewielkie problemy ze skórą 🙂 myślę, że zacznę od 5%.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *