Kalendarz adwentowy dla alergika. Zrób go sama i spraw radość swojemu dziecku!

Skrywa w sobie słodkości, drobne upominki i zadania świąteczne do wykonania. Natalia już nie może się doczekać, kiedy otworzy pierwszą paczkę i sprawdzi, co się w niej kryje. Cieszę się, że mogłam sprawić jej taką frajdę. Ty też możesz zrobić to dla swojego dziecka. Zobacz, jak zrobiłam nasz kalendarz adwentowy i podejrzyj, co w nim ukryłam 🙂

Kalendarz adwentowy bez czekolady

W sklepach można znaleźć kalendarze adwentowe, ale zazwyczaj skrywają małe czekoladki, których Natalia nie może jeść. Jeżeli Twoje dziecko jest uczulone na kakao, orzechy albo mleko, to pewnie znasz ten problem. Ale wiesz, co Ci powiem?

Przecież kalendarz adwentowy wcale nie musi tak wyglądać. Nie musi być wypełniony tylko czekoladkami. Ty możesz zdecydować, co będzie w środku. I nie muszą to być tylko słodycze. Mam o wiele lepszy pomysł, którym za chwilę się z Tobą podzielę! Jestem przekonana, że Twój kalendarz będzie znacznie fajniejszy niż ten sklepowy, a twoje dziecko będzie bardzo szczęśliwe, gdy go zobaczy.

Chciałam, żeby nasz kalendarz, to było coś więcej niż słodycze. Coś co umili nam oczekiwanie na Święta. Kiedy na Facebooku poprosiłam inne mamy, żeby podpowiedziały mi, co włożyć do środka kalendarza adwentowego, dostałam bardzo fajne odpowiedzi.

Otóż, oprócz słodyczy i drobnych upominków, można włożyć do kalendarza liściki z zadaniami świątecznymi do wykonania, np. narysuj świąteczny obrazek, upiecz pierniczki, napisz list do Mikołaja itp. Bardzo mi się ten pomysł spodobał i już wiedziałam, co umieszczę w naszym kalendarzu i jak go wykonam 🙂

Kalendarz adwentowy – krok po kroku

Do wykonania kalendarza adwentowego, potrzebny jest:

  • wianek lub wieszak
  • kolorowy papier
  • wstążki
  • świąteczne naklejki lub wycinanka
  • marker, taśma klejąca, nożyczki, zszywacz

Do naszego kalendarza włożyłam:

  • Słodycze: guma Mamba, lizaki, batoniki owocowe HIPP
  • Drobne upominki: bombka (Home&You, 13 zł), naklejki świąteczne (KIK, 4 zł), magnesy świąteczne (Home&You 5,50 zł), zawieszka misiu (Empik 4 zł), brokaty (Pepco, 4,99 zł), Opaska (5-10-15, 14,99 zł).

Jak zrobić kalendarz adwentowy?

  1. Wykonanie naszego kalendarza zaczęłam od ozdobienia wiklinowego wianka świątecznymi gałązkami. Możesz zrobić tak jak ja lub kupić gotowy wianek świąteczny. Jeżeli nie masz czasu na szukanie wianka,  możesz wykorzystać zwykły wieszak.
  2. Następnie zapakowałam prezenty w ozdobny papier i przewiązałam wstążkami. Na każdym prezencie przykleiłam srebrną gwiazdkę i napisałam numerek.
  3. Później przymocowałam wszystkie prezenty do wianka. Niektóre były malutkie, inne większe.  Te małe najlepiej powiesić na samej górze,  te większe na dole. Powieś kalendarz na ścianie i gotowe 🙂

Pomysły na prezenty i zadania do kalendarza adwentowego

Najważniejsze jest jednak to, co znajduje się w środku kalendarza. Układałam go tak, aby przeplatać słodycze z innymi upominkami. Oczywiście jest on dostosowany do naszego domowego kalendarza i naszych małych domowych tradycji. Już 1 grudnia zaczynamy dekorowanie domu świątecznymi ozdobami, wcześnie ubieramy też choinkę. 5 grudnia Natalia myje buty i ustawia je na parapecie, a obok nich zostawia list dla Mikołaja. W nocy Mikołaj zabiera list, a w  zamian zostawia jej mały upominek. Tak wygląda cały nasz kalendarz adwentowy od środka:

1 grudnia – prezent: guma, zadanie: Poproś mamę, żeby wyciągnęła ozdoby świąteczne i przystrój pięknie dom.
2 grudnia – prezent: naklejki świąteczne, zadanie: Napisz list od Świętego Mikołaja
3 grudnia – prezent: lizak
4 grudnia – prezent: brokaty (biały i niebieski), zadanie: Narysuj bałwanka
5 grudnia – prezent: guma, zadanie: Jutro Święty Mikołaj przyjdzie po Twój list i na pewno zostawi Ci jakiś prezent. Umyj buty i postaw je na oknie.
6 grudnia – prezent: magnes mikołajek
7 grudnia – prezent: lizak
8 grudnia – prezent: brokaty (zielone), zadanie: Narysuj choinkę i ozdób ją brokatem.
9 grudnia – prezent: bombka, zadanie: Podoba Ci się ta bombka? Dzisiaj ubieramy choinkę 🙂
10 grudnia – prezent: baton
11 grudnia – prezent: naklejki, zadanie: Ozdób okno w swoim pokoju tymi naklejkami.
12 grudnia – prezent: Tic Tac
13 grudnia – prezent: zawieszka misiu, zadanie: Zawieś mnie na choinkę
14 grudnia – prezent: zdrowy lizak
15 grudnia – prezent: magnes bałwanek, zadanie: Cześć! Przyczepisz mnie na lodówkę? Mogę przytrzymać Twój obrazek 🙂
16 grudnia – prezent: lizak
17 grudnia – prezent: brokaty (czerwony i złoty), zadanie: Narysuj Mikołaja
18 grudnia – prezent: guma
19 grudnia – prezent: magnes renifer, zadanie: Hej! Narysujesz mi kolegę bałwanka?
20 grudnia – prezent: baton
21 grudnia – prezent: brokaty (różowe), zadanie: Za trzy dni przyjedzie Mikołaj i zostawi Ci prezent pod choinką. Może też zostawisz coś dla niego? Narysuj mu obrazek i ozdób brokatem.
22 grudnia – prezent: lizak
23 grudnia – prezent: magnes choinka, zadanie: Już jutro Święta! Ciekawe, co zajdziesz pod choinką 🙂
24 grudnia – prezent: opaska, zadanie: Dzisiaj Święta! Będziesz pięknie wyglądać 🙂

I jak Ci się podoba? Daj znać w komentarzu, czy też zrobisz (a może już zrobiłaś) taki kalendarz dla swojego alergika 🙂 A jeżeli chcesz zobaczyć, jak robiłam nasz kalendarz, wejdź na nasz Instagram i zajrzyj do wyróżnionych relacji.


Mam do Ciebie jeszcze jedną prośbę, podziel się tym postem z innymi mamami alergików i udostępnij go na Facebooku 🙂

2 Comments

Add Yours

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *