Jeśli nie mleko krowie, to co?

Alergia na mleko krowie, to coraz częstsza przypadłość wśród dzieci. Oczywiście można sobie z tym sobie radzić, podając maluchom sztuczne mieszanki lub mleka roślinne. Dzisiaj kilka słów o tych drugich. Jakie są dostępne mleka roślinne, jaką mają wartości odżywcze i czy nadają się dla każdego? Zobaczcie 🙂

Osobiście uważam, że bez mleka da się żyć. Nie lubię mleka samego w sobie. Ewentualnie jako dodatek do kawy, płatków albo pod postacią kakao. Ale ja, to ja. Kiedy jednak alergia na mleko krowie dopada malucha, zaczynamy się martwić, ponieważ mleko to jedno z głównych źródeł wapnia. Poza tym mleko znajduje się w wielu produktach, więc nie chodzi tylko o to, czy dziecko będzie mogło pić mleko, ale czy będzie mogło jeść, np. naleśniki, ciastka i wiele innych rzeczy.

Spokojnie drogie mamy. Mam dobrą wiadomość. Jest alternatywa dla mleka krowiego. Mleka roślinne. Zastanawiacie się czy są odpowiednim zamiennikiem mleka krowiego? Oczywiście, jeżeli nawet nie lepszym! Niech wystarczy wam taki przykład: mleko krowie zawiera 118-120 mg wapnia w 100 ml, tyle samo, co mleko ryżowe z wapniem.*  Zaskoczone? To słuchajcie dalej.

Czym jest mleko roślinne?

Nazwa “mleko roślinne” jest tak naprawdę umowna. W rzeczywistości mówimy nie o mleku, tylko o napojach roślinnych, które wytwarzane są m.in. ze zbóż, roślin strączkowych, orzechów, pestek. Do wyboru mamy zatem mleko sojowe, ryżowe, kokosowe, gryczane, jaglane a nawet pochodzące z orzechów laskowych.

Mleko ryżowe

Mleko ryżowe najczęściej otrzymywane jest z brązowego ryżu. Samo w sobie nie zawiera zbyt dużo wapnia, dlatego często napoje ryżowe dostępne w sklepach wzbogacane są wapniem i witaminami. Takich właśnie szukajcie. Wybór w sklepach jest dość duży, dlatego dokładnie czytajcie etykiety, aby sprawdzić, czy mleko zawiera np. cukier. Mleko ryżowe, to źródło witaminy E, B6 i magnezu, zawiera również błonnik. Warto podkreślić, że mleko ryżowe nie zawiera laktozy, ani kazeiny, mogą więc je pić osoby z nietolerancją laktozy. Mleko ryżowe możecie zrobić samodzielnie.

Mleko sojowe

Mleko sojowe to kolejna alternatywa dla mleka krowiego. Niestety nie dla osób uczulonych na soję. Mleko sojowe otrzymuje się  poprzez namaczanie w wodzie ziaren soi. Jest to bardzo popularny napój w Chinach. Zawiera mniej wapnia niż mleko krowie, jednak podobnie jak w przypadku mleka ryżowego, w sklepach można znaleźć napoje wzbogacone o wapń i witaminy.

Czytając etykiety, zwracajcie uwagę na to, czy soja pochodzi z upraw niemodyfikowanych genetycznie. Na korzyść mleka sojowego przemawia to, że zawiera sporo białka i nie zawiera laktozy, jest więc wskazane dla osób z jej nietolerancją. Co istotne, mleko to zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe  i w przeciwieństwie do tłuszczów z mleka krowiego hamuje ilość przenoszonego do krwi cholesterolu.

[ZALETY NAPOJÓW ROŚLINNYCH: Są doskonałym źródłem wapnia, białka, witamin i mikroelementów, a zarazem są dobrą alternatywą dla osób z nadwrażliwością lub alergią pokarmową. W porównaniu do mleka zwierzęcego są lepiej przyswajalne i tolerowane przez nasze organizmy.

Mleko owsiane

Największą zaletą mleka owsianego jest to, że zawiera błonnik i kwas foliowy, a także – uwaga – więcej wapnia niż mleko krowie! Poza tym mleko owsiane zawiera sporą dawkę żelaza. Nie zawiera laktozy i ma mało tłuszczu. Na to mleko muszą jednak uważać osoby z nietolerancją glutenu lub chorzy na celiakię. Co prawda, mleko owsiane nie zawiera glutenu, ale zawiera aveninę – białko o działaniu podobnym do glutenu. Mleko owsiane znajdziecie w sklepach, ale jest mniej popularne niż ryżowe i sojowe.

NASZE ULUBIONE MLEKO: Z wszystkim napojów roślinnych, najbardziej smakuje nam mleko owsiane i to je używamy np. do naleśników, koktajli lub innych wypieków. Osobiście smakuje mi bardziej niż mleko krowie. Minusem jest jego cena, kosztuje ok. 7-9 zł za 1 l.

Mleko migdałowe

Mleko migdałowe zawiera mnóstwo minerałów, m.in. magnez, mangan, selen, żelazo, wapń, czy potas. Posiada też sporą dawkę witaminy E. To wszystko sprawia, że wspiera układ odpornościowy i ma działanie antyoksydacyjne, przez co wpływa na dobry wygląd skóry. Mleko to nie zawiera laktozy, ani kazeiny.

W porównaniu z mlekiem krowim ma mniej tłuszczu i cukru. Mleko migdałowe zawiera sporą dawkę wapnia, co na pewno ucieszy wszystkie mamy. Podobno mleko migdałowe jest jednym z najsmaczniejszych napojów, wśród wszystkich napojów roślinnych. Jest lekko słodkawe, aksamitne, z wyraźnie wyczuwalnym smakiem migdałów. Mnie osobiście bardziej smakuje mleko owsiane. W sklepach mleko migdałowe dostępne jest w różnych wersjach smakowych, ale oczywiście możecie je zrobić samodzielnie.

WAŻNE: Mleko migdałowe i kokosowe są najlepszymi, lekkostrawnymi substytutami kobiecego pokarmu.

Mleko kokosowe

Mleko kokosowe powstaje z miąższu kokosa. Mleko to zawiera pełnowartościowe białko, witaminy i wiele składników odżywczych, m.in. wapń, magnez, żelazo, fosfor, potas, a także kwas laurynowy, który często znajdują się w mleku matki. Kwas ten chroni przed chorobami, wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwdziała zarazkom i wirusom. Co istotne, mleko kokosowe zawiera tylko dobroczynne tłuszcze i nie zawiera cholesterolu. Oczywiście mleko to nie zawiera laktozy.

CZY DZIECI MOGĄ PIĆ MLEKO ROŚLINNE: Oczywiście, że tak. Ale z umiarem. Nie zastępowałabym nim codziennej porcji mleka, ale traktowała je raczej jako dodatek do jadłospisu zamiast mleka krowiego. Można je np. dodać do płatków lub różnego rodzaju wypieków. Znalazłam informację, że mleko roślinne nie może być stosowane u niemowląt, poleca się je raczej starszym dzieciom.


*Informacja pochodzi z książki Katarzyny Jankowskiej, pt.”Mama Alergika Gotuj. Tradycyjnie”.
Zdjęcie w nagłówku: flickr.com/photos/beije

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *