Na stole wielkanocnym powinny znaleźć się różne pyszności dla alergika. Bo kto powiedział, że bez jajek i bez mleka nie można upiec babki albo ciasta. Zobaczcie, jakie przepisy przygotowałam.
Drożdżowa babka z żurawiną
Drożdżowa babka dla alergika jest dość nietypowa, ponieważ do jej przygotowania potrzebne jest puree z marchewki. Dzięki temu nabiera pięknego żółtego koloru i jest wilgotna. Dodatkowo do ciasta dodaje się żurawinę, która nie tylko ładnie wygląda, ale też dobrze smakuje. Ciasto rośnie jak szalone 🙂 Można je podać posypane cukrem pudrem lub polane lukrem i posypane skórką pomarańczową.
Składniki:
- 3 marchewki (ok.300 gram) – powinna z nich wyjść szklanka puree marchewkowego.
- 500 g mąki pszennej, najlepiej typ 550
- opakowanie suchych drożdży (7 g)
- 100 g brązowego cukru
- 80 g masła klarowanego, margaryny roślinnej lub oleju kokosowego. Ja użyłam masła klarowanego. Mogą je jeść osoby uczulone na białka mleka krowiego, ponieważ masło klarowane pozbawione jest tych białek.
- szczypta soli
- 1/2 szklanki mleka roślinnego. Ja wykorzystałam mleko sojowe.
- 1 szklanka puree marchewkowego
- garść posiekanej suszonej żurawiny namoczonej w soku jabłkowym
- laska wanilii lub cukier waniliowy. Jeżeli używam cukru waniliowego dodaję go do suchych składników. Jeżeli używam laski wanilii, wyjmuję miąższ i razem z laską wanilii podgrzewam w mleku.
- kandyzowana skórka pomarańczy – do ozdoby
- cukier puder – do ozdoby
- lukier – do ozdoby
Wykonanie:
- Marchewkę ugotować w niewielkiej ilości wody. Po wystudzeniu zblendować na gładką masę, dodając odrobinę wody z gotowania.
- Mąkę, drożdże, cukier i sól wymieszać. Jeżeli używasz cukru waniliowego również dodaj go do suchych składników.
- Jeżeli używam laski wanilii wyjmuję z niej miąższ i razem z całą laską dodaję do mleka i całość delikatnie podgrzewam.
- Rozpuszczam masło, dodaję do niego mleko z wanilią (wcześniej wyciągam laskę wanilii) i puree z marchewki. Wszystki dokładnie mieszam i powstałą masę dodaje do suchych składników. Masa powinna być delikatnie ciepła, żeby drożdże mogły wyrosnąć. Jeżeli jest zimna można ją delikatnie podgrzać.
- Wyrabiam ciasto i odstawiam do wyrośnięcia na ok. 1 godzinę.
- Kiedy ciasto wyrośnie, dodaję do niego żurawinę i ponownie wyrabiam.
- Przekładam do natłuszczonej foremki i odstawiam do ponownego wyrośnięcia na ok. 30 minut.
- Wstawiam do piekarnika nagrzanego do 180 st. C na ok. 35 minut.
Ciasto owsiano-jaglane z konfiturą porzeczkową
To ciasto jest bardzo kruche i idealne na delikatną przekąskę. Robi się je bardzo szybko. Dodaję do niego gęstą konfiturę z czarnej porzeczki, ale świetnie smakuje również z powidłami.
Składniki:
- 100 ml oleju roślinnego
- 60 g cukru
- 120 g mąki krupczatki
- 100 g płatków owsianych
- 50 g płatków jaglanych
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- szczypta soli
- ok. 70 ml mleka roślinnego. Ja wykorzystałam mleko sojowe.
- konfitura z czarnej porzeczki lub powidła
Wykonanie:
- Mąkę, płatki, proszek do pieczenia, sól i cukier mieszam razem. Dodaję olej i ponownie mieszam. Po chwili dolewam mleko i mieszam aż do uzyskania zwartej i klejącej konsystencji. Jeżeli jest zbyt rzadka dosypuję mąkę, jeżeli zbyt gęsta dolewam mleko. Masę warto odstawić na chwilę, by płatki zmiękły.
- Żaroodporne naczynie lub małą blaszkę wykładam papierem do pieczenia i wykładam na nią większą część ciasta. Rozprowadzam je palcami, by powstał cienki spód.
- Wykładam konfiturę i rozprowadzam ją na całym cieście.
- Pozostałe ciasto „rozkruszam” na warstwie konfitury.
- Wstawiam ciasto do piekarnika nagrzanego na 180 st. C na ok. 30 minut.
Jeśli spodobał Ci się ten wpis – okazał się dla Ciebie przydany i ciekawy, będzie mi bardzo miło, jeśli dołączysz do mnie! Polub moją stronę na Facebooku i profil na Instagramie. Dziękuję Ci również za polubienie i udostępnienie tego wpisu dalej!
Dziękuję Ci za POLUBIENIE i UDOSTĘPNIENIE tego wpisu dalej ❤
Korzystałam z przepisów z książki „Słodki sposób na alergię” i „Mama alergika gotuje na wyjątkowe okazje”, które zmodyfikowałam dla mojego alergika.