Natalka powoli zaczyna raczkować. Na razie jest to jeszcze mieszanka różnych stylów: pełzanie, skakanie, kulanie się i raczkowanie. Koc, który rozkładam na podłodze, nie ułatwia jej poruszania się. Roluje się, zwija i przesuwa. Zaczęłam więc szukać jakiegoś zamiennika. Nie myślałam, że będzie to takie trudne. Posłuchajcie.
Mata czy puzzle?
W internecie można znaleźć dwa rodzaje podłoży do raczkowania: maty lub puzzle piankowe. Na początku mój wybór padł na matę. Dlaczego? Po pierwsze, nie jest droga (ok. 60 zł), po drugie jest dość duża – jej wymiary to 180 cm x 120 cm. Posiada izolację termiczną, więc nie musiałabym się martwić, że Natalce będzie zimno. Poza tym dużą zaletą maty jest też to, że łatwo ją złożyć i rozłożyć. Można ją też spakować do samochodu, zabrać na piknik, albo rozłożyć na ogrodzie. To wszystko sprawiło, że byłam gotowa ją zamówić. Ale…
Najlepsze rozwiązanie
Mimo licznych zalet maty, zaczęłam się zastanawiać nad puzzlami. Nie pytajcie dlaczego. Bo są grubsze, bo mata może się rolować, bo puzzle mają ładniejsze wzorki, bo można się nimi bawić…itp. Was też konieczność analizowania wszystkiego doprowadza czasem do szału? Myślałam, myślałam i wymyśliłam! Doszłam do wniosku, że potrzebne są mi zarówno puzzle – do domu, jak i mata – na ogród 🙂 Czyli wszystko jasne? Zamawiamy?… No nie do końca.
Toksyczne puzzle?
Kiedy zaczęłam szukać puzzli idealnych, natrafiłam na informację o toksycznych puzzlach. Okazało się, że większość puzzli dostępnych na rynku zawiera formamid. Jest to substancja, która sprawia, że puzzle są miękkie, ale niestety jest też bardzo niebezpieczna i dzieci nie powinny miec z nią kontaktu.
Formamid zakwalifikowany jest do substancji z grupy CMR – rakotwórczych, mutagennych i szkodliwie działających na rozrodczość. Puzzle, które zawierają formamid mają charakterystyczny toksyczny, nieprzyjemny i bardzo intensywny zapach. Dzieci, które bawią się takimi puzzlami, mają kontakt z niebezpieczną substancją nie tylko bezpośrednio (dotykanie, gryzienie), ale również przez samo wdychanie powietrza. Formamid może powodować m.in. wysypki, alergie podrażnienia skóry. Jest niewskazany szczególnie dla dzieci wrażliwych, np. z AZS.
Pierwszym krajem, który wprowadził zakaz sprzedaży toksycznych puzzli była Belgia. Później zrobiła to Francja. Z informacji, które znalazłam w internecie wynika, że w 2014 roku we wszystkich krajach miał zostać wprowadzony zakaz sprzedaży puzzli z formamidem. Nie znalazłam jednak informacji o tym, by faktycznie tak się stało. Trzeba więc bardzo dobrze sprawdzać, co kupujemy.
Jak uniknąć zakupu puzzli pianowych z formamidem?
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że niska cena zazwyczaj wiąże się z niską jakością. Na jednej z aukcji na allegro znalazłam informacje:
Osobom o wrażliwym powonieniu może przeszkadzać specyficzny, drażniący zapach puzzli utrzymujący się do czasu ich wywietrzenia. Puzzle przed podaniem dziecku zresztą jak każdą inną rzecz należy umyć ponieważ produkowane są maszynowo a pakowane ręcznie. Puzzle przeznaczone są dla dzieci powyżej 3 roku życia!!! Puzzle jak wszystkie z tej grupy cenowej (chodzi o dokładnie identyczny zestaw ) sprzedawane na allegro są produkowane w Chinach.
Uczciwy sprzedawca, ostrzega przed toksycznymi puzzlami. Jest jednak wielu, którzy tego nie robią. Warto też pamiętać o tym, że niektórzy sprzedawcy tak opisują przedmiot, by wydawało się że jest bezpieczny, np. podają informacji, że produkt wykonane jest z bezpiecznych materiałów. Pytanie jednak, co kryje się pod sformułowanie bezpieczne materiały. Często można też znaleźć opis, że produkt spełnia wszelkie obowiązujące normy. Nikt jednak nie zastanawia się, czy obecnie obowiązujące normy pozwalają na sprzedaż puzzli z formamidem.
KILKa Porad, jak wybrać bezpieczne puzzle
- Unikajcie tanich puzzli piankowych, zwłaszcza z rynków, bazarów, sklepów z „chińszczyzną”.
- Zorientujcie się, czy puzzle są wolne od formamidów. Zapytajcie sprzedawcy, obejrzycie dokładnie opakowanie, przeczytajcie opis. Jeżeli, kupujecie puzzle przez internet i nie znajdziecie żadnych informacji, wyślijcie maila do sprzedawcy ze swoimi wątpliwościami.
- Unikajcie puzzli piankowych produkowanych w Chinach, Indiach, ogółem w Azji – to właśnie te puzzle mogą zawierać najwięcej szkodliwych substancji.
Gdzie kupić bezpieczne puzzle?
Jest kilka miejsc, w których można kupić bezpieczne puzzle. Poniżej przedstawiam sklepu, w których udało mi się znaleźć puzzle bez szkodliwych substancji:
- Puzzle piankowe Mały Genius – są to puzzle produkowane w Czechach. Posiadają wszystkie niezbędne certyfikaty i są polecane szczególnie alergikom. Możecie je zamówić na stronie www.puzzle-piankowe.pl.
- Puzzle piankowe Baby Ono – jak zapewnia producent, puzzle te nie zawierają takich związków jak: Acetophenon oraz 2-Phenyl-2-Propanol. Są również wolne od formamidu. Wykonane z pianki EVA. Znajdziecie je tutaj.
- Mata Skip Hop Playspot – to bardzo fajna mata, niestety dosyć droga, kosztuje ok. 250 zł. Ma unikatowy wzór, zupełnie inny niż większość mat. Jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia dzieci. Nie zawiera bisfenolu A (BPA), ftalanów, PVC, ani formamidu. Matę Skip Hop można kupić m.in. w Smyku. Zobaczcie.
- Puzzle Tessel – to wyjątkowe puzzle, ponieważ można z nich zrobić, np. bujaczek albo konika na biegunach. Niestety nie należą do najtańszych. Puzzle są pozbawione wszelkich szkodliwych substancji. Możecie je kupić tutaj.
Ja zastanawiam się między puzzlami Mały Genius a Baby Ono, jak tylko się zdecyduję dam znać. Ciekawa jestem na czym bawią się Wasze dzieci? Piszcie 🙂
Zdjęcie w nagłówku: flickr.com/brendan-c/6463753733/