Rośliny i zioła w leczeniu dzieci: Jak przygotowywać napary, okłady i syropy?

Wiele mam woli stosować u swoich maluszków naturalne metody leczenia, niż sięgać po chemię. Każda mama ma w swojej apteczce herbatkę koperkową, która pomaga na brzuszek, czy rumianek, który działa przeciwzapalnie. Postanowiłam więc stworzyć encyklopedię roślin leczniczych, które można stosować u dzieci. Najpierw jednak krótki wstęp o tym, jak przyrządzać z nich napary, okłady i syropy. Zobaczcie.

Wiele mam woli stosować u swoich maluszków naturalne metody leczenia, niż sięgać po chemię. Każda mama ma w swojej apteczce herbatkę koperkową, która pomaga na brzuszek, czy rumianek, który działa przeciwzapalnie. Postanowiłam więc stworzyć encyklopedię roślin leczniczych, które można stosować u dzieci. Najpierw jednak krótki wstęp o tym, jak przyrządzać z nich napary, okłady i syropy. Zobaczcie. 

Stosowanie roślin leczniczych u dzieci

Jest wiele roślin, które od dawna wykorzystywane są do pielęgnacji i leczenia dzieci w pierwszym roku życia. Wiele mam stosuje rumianek, koper włoski, anyż, czy kminek, które usuwają wzdęcia, a poza tym mają właściwości przeciwbólowe i uspokajające. Zaciekawiła mnie informacja o marchwi, którą podaje się w większych ilościach przy biegunce w postaci zupki marchwianki.

W leczeniu niemowląt można wykorzystać również m.in. prawoślaz lekarski, ślaz leśny – przy stanach zapalnych dróg oddechowych, czarną jagodę – przy biegunkach, koper ogrodowy, kolendrę i czarnuszkę o działaniu wiatropędnym i przeciwskurczowym, czy dziką różę i żurawinę. Zewnętrznie można stosować m.in. rumianek, świetlik, bławatek czy majeranek. Do najprostszych postaci leków z roślin i ziół należą: napary, odwary, nalewki, syropy i soki. Można je przyrządzić w warunkach domowych.

Napar na zimno lub gorąco

Napar jest to wyciąg wodny z roślin leczniczych przygotowywany na zimno lub na gorąco. Sposób przyrządzenia zależy od zawartych w roślinie związkach chemicznych, np. napar z owoców szakłaku lepiej przyrządzać na zimno, gdyż zawiera trzy razy więcej dobroczynnych składników niż przyrządzony na gorąco. Napar na zimno można też przygotować m.in. z kory kruszyny, liści senesu, liści prawoślazu, nasion lnu, kwiatów dziewanny, czy nasion kozieradki.

Jak przygotować napar na zimno?
Rozdrobniony surowiec należy zalać odpowiednią ilością przygotowanej wody o temperaturze pokojowej i zostawić na pewien czas. Czasami nawet 24 h.

Jak przygotować napar na gorąco?
Rozdrobniony surowiec należy zalać odpowiednią ilością wrzącej wody i pozostawić pod przykryciem przez 10-15 min (czasami 30 min) i odcedzić. Gorące napary przygotowuje się głównie z surowców olejkowych, np. szałwii, kopru włoskiego, czy anyżku.

Odwar z korzeni i kłączy

Odwar przyrządza się gotując w wodzie twarde surowce np. korzenie, korę, czy kłącza.

Jak przygotować odwar?
Rozdrobniony surowiec należy zalać zimną wodą i gotować przez 15 min od czasu do czasu mieszając. Po ugotowaniu należy odstawić go na 10 min, a następnie przecedzić przez gazę lub płótno.

Syrop na zdrowie

Syrop to stężony roztwór cukru z w wodnych wyciągach z roślin lub sokach owocowych. Syropy sporządza się w różny sposób i z różnych surowców. Najczęściej jednak przyrządza się je na gorąco. (Choć popularny syrop z cebuli powinien być przyrządzany na zimno).

Jak przygotować syrop?
Odpowiednią ilość cukru wsypuje się do naczynia, następnie dodaje się wyciąg roślinny lub sok owocowy i ogrzewa, aż do momentu rozpuszczenia się cukru. Po jednorazowym zagotowaniu należy przerwać ogrzewanie, a otrzymany roztwór dokładnie zszumować, czyli pozbawić wszystkich nieczystości, które pojawią się na powierzchni. Przygotowany syrop rozlewa się natychmiast do niedużych (200-300 ml) ciemnych butelek i szczelnie zamyka. Po ostygnięciu przechowuje się go w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu. Niekiedy w celu podniesienia trwałości syropu dodaje się nieco spirytusu.

Pyszny sok roślinny

Sok roślinny otrzymujemy wyciskając utarte lub zmiażdżone suche owoce. Można je konserwować dodając niewielką ilość alkoholu lub naturalne konserwanty. (O naturalnych konserwantach przeczytacie tutaj). W warunkach domowych najlepiej dodać cukier i pasteryzować. Tak przygotowane soki przechowuje się w ciemnym i chłodnym miejscu.

Jak przygotować okład?

Okłady z roślin mogą działać rozgrzewająco, zmiękczająco, kojąco. Zmniejszają obrzęki i łagodzą swędzenie.

Jak przygotować okład?
Okłady przygotowujemy ze sproszkowanych surowców. Należy je zmieszać z ciepłą wodą, by uzyskać konsystencję papki o temperaturze nie wyższej niż 40-45 st. C. Zawsze trzeba sprawdzić, czy okład nie jest zbyt gorący i czy nie spowoduje oparzenia. Przy obrzękach lepsze są okłady zimne. Okład okrywa się celofanem lub ceratką, a następnie bandażuje.


Artykuł przygotowany na podstawie informacji z książki W. Olechnowicz-Stępień, E. Lamer-Zarawska „Rośliny lecznicze stosowane u dzieci”. fot. w nagłówku flickr/michammel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *